Існує декілька видів лікування ГЛЛ. Не всі хворі отримають однакове лікування. Підібраний варіанти залежать від багатьох факторів. Разом з паціентом лікар підбере план , який буде підходити саме вам.
Хіміотерапія
Хіміотерапія є основою лікування ГЛЛ і часто поєднується з іншими медикаментозними методами. Хіміотерапія — це тип системної медикаментозної терапії, який вбиває клітини, що швидко ростуть у всьому організмі, включаючи як злоякісні так і нормальні клітини.
Хіміотерапію можна проводити наступним чином:
- Перорально (PO) – приймається перорально у вигляді рідини або таблетки
- Підшкірно (SQ) – вводиться під шкіру
- Внутрішньом’язове (ВМ) – використовується голка для введення ліків у м’яз руки чи ноги (як щеплення від грипу)
- В/в (внутрішньовенне) вливання – хіміотерапія вводиться через вену за допомогою внутрішньовенної інфузії, самопливу або інфузійного насоса. При внутрішньовенному введенні препарат вводять швидко протягом кількох хвилин. За допомогою гравітаційної інфузії ліки поміщають у мішок, який висить на стовпі, і тиск сили тяжіння доставляє ліки в крапельницю з безпечною та стабільною швидкістю. Під час внутрішньовенної інфузії хіміотерапія проходить через трубку, приєднану до катетера. Потік може регулюватися апаратом, який називається внутрішньовенним насосом.
- Інтратекальна (ІТ) – хіміотерапія вводиться в спинномозкову рідину. На додаток до інших форм хіміотерапії вам введуть хіміотерапію в спинномозкову рідину (ЦСР), щоб знищити будь-які клітини лейкемії, які могли поширитися на головний і спинний мозок. Це лікування проводиться за допомогою люмбальної пункції (спинномозкової пункції).
Хіміотерапія включає індукцію ремісії, фази консолідації та підтримання. Підтримуюча хіміотерапія триває 2 роки.
Стероїди
Стероїд – це коротка назва кортикостероїду. Стероїди – це створені людиною версії гормонів, що виробляються наднирковими залозами. Наднирники — це невеликі структури, розташовані поблизу нирок, які допомагають регулювати артеріальний тиск і зменшувати запалення. Стероїди також токсичні для лімфоїдних клітин і є важливою частиною хіміотерапій при ГЛЛ. Стероїди можуть викликати короткострокові та довгострокові побічні ефекти.
Таргетна терапія
Таргетна терапія – це форма системної терапії, яка впливає на весь організм. Це медикаментозна терапія, яка зосереджена на специфічних або унікальних особливостях ракових клітин. Цільова терапія шукає, як ракові клітини ростуть, діляться та рухаються в організмі. Ці препарати зупиняють дію молекул, які допомагають раковим клітинам рости та/або виживати.
Імунотерапія
Імунотерапія — це цільова терапія, яка підвищує активність вашої імунної системи, а також знищує злоякісні клітини. Завдяки цьому вона покращує здатність вашого організму знаходити та знищувати ракові клітини. Імунотерапію можна проводити як окремо, так і комбінувати з іншими видами лікування. Імунотерапія іноді використовується при рецидивах рефрактерного захворювання. Блінатумумаб або інотузумаб часто призначають як імунотерапію.
Радіотерапія
Променева терапія (РТ) використовує високоенергетичне випромінювання від рентгенівських променів, гамма-променів, протонів та інших джерел для знищення ракових клітин і зменшення пухлин. Видається протягом певного часу. Променева терапія може проводитися як окремо, так і з певними системними методами лікування. У паціентів, в кого на момент дообстеження діагностовано лейкемію центральної нервової системи окрім інтратехальної хіміотерапії можуть отримувати також променеву терапію на область мозку. Або наприклад після індукційної терапіїї при наявності залишку захворювання з діагнозом раку яєчок можна також отримувати радіотерапію.
Краніальне опромінення та опромінення всього тіла
При краніальному опроміненні ділянки мозку, націлення променів ГЛЛ лікування відрізняється від ділянок, що опромінюються при метастазах або солідних пухлинах у мозку. Щоб запобігти поширенню ГЛЛ у мозок, можна провести опромінення черепа. Це називається профілактикою.
Загальне опромінення тіла — це опромінення всього тіла перед трансплантацією кісткового мозку.
Трансплантація стовбурових клітин (трансплантація кісткового мозку ТКМ)
Існує 2 типи ТКМ:
- Аутологічна – стовбурові клітини походять від вас
- Алогенна – стовбурові клітини надходять від донора, який може бути або не бути вашим родичем
Тільки алогенна ТКМ використовується як варіант лікування ГЛЛ. ТКМ залежить від наявності донора та вашого здоров’я на момент потенційної трансплантації.
Після кондиціонування ви отримаєте здорові стовбурові клітини шляхом переливання. Переливання – це повільне введення продуктів крові у вену. Процедура може зайняти кілька годин. Трансплантовані стовбурові клітини потраплять у ваш кістковий мозок і будуть рости. Утворяться нові здорові клітини крові. Це називається приживанням. Зазвичай такий паріод займає від 2 до 4 тижнів. До того часу імунна система організму у вас буде дуже слабка або взагалі відсутня. Можливо, вам доведеться залишитися в ізольованому стерильному боксі певний період або отримати антибіотики для запобігання та лікування інфекції. Також можливі періодичні переливання крові. Переливання еритроцитів використовується для запобігання кровотечі та лікування анемії. Переливання тромбоцитів використовується для лікування низького рівня тромбоцитів або кровотечі.