Мієлодиспластичний синдром

Мієлодиспластичні синдроми

Мієлодиспластичний синдром (МДС) – гетерогенна група клональних захворювань системи крові, що виникають внаслідок мутації гемопоетичної стовбурової клітини і характеризуються цитопенією, ознаками дисмієлопоезу і високим ризиком трансформації в гострий лейкоз. Інакше кажучи- це група симптомів, при якому кістковий мозок, що виробляє клітини крові, функціонує неправильно. Натомість він виробляє аномально незрілі клітини крові, які не здатні функціонувати.

Симптоми МДС

МДС викликає зниження рівня одного або кількох типів клітин крові (анемія, лейкопенія, тромбоцитопенія). Це називається цитопенією. МДС часто розвивається повільно, і люди можуть не мати ранніх симптомів захворювання. Симптоми МДС відрізняються залежно від типу уражених клітин, як показано нижче.

Анемія

Анемія характеризуэться низькою кількістю здорових еритроцитів. Еритроцити переносять кисень по організму.  Саме анемія часто є першим симптомом, який виявляють у людини з МДС. На ранніх стадіях у людини взагалі може не бути симптомів.  По мірі зниження кількості еритроцитів і загострення анемії може з’явитися більш виявлена симптоматика. Якщо у вас низький рівень еритроцитів, у вас можуть виникнути такі проблеми:

•           Відчуваєте сонливість або втому

•          Втрата апетиту

•          Бліда шкіра

•          Біль у грудях

•          Задишка

•           Нерегулярне або прискорене серцебиття

•          Холодні руки і ноги

Лейкопенія- нейтропенія

Лейкопенія спричинена зниженням рівня  будь-яких лейкоцитів. Зазвичай проявляється нейтропенією. Низька кількість лейкоцитів означає, що у вашій крові менше клітин, які борються з хворобами (лейкоцитів). Якщо у вас низький рівень лейкоцитів, у вас можуть виникнути такі проблеми:

•          Лихоманка

•           Запалення в порожнині рота та навколо нього

•          Часті або хронічні інфекції

Нейтропенія (тип лейкопенії) означає зниження нейтрофілів, найпоширенішого типу лейкоцитів. Низька кількість лейкоцитів може призвести до частих або важких інфекцій.

•          Легеневі інфекції, що викликають кашель і

•           утруднення дихання

•           Виразки в роті

•           Інфекції носових пазух

•           Шкірні інфекції

•           Інфекції сечового міхура, які є болісними або спонукають до частішого      

             сечовипускання

Тромбоцитопенія

Тромбоцитопенія виникає, коли у вас низька кількість здорових тромбоцитів. Тромбоцити допомагають контролювати кровотечу (утворюють згустки). Цей стан може варіюватися від легкого до важкого. У рідкісних випадках кількість тромбоцитів падає настільки низько, що виникає внутрішня кровотеча. Кровотеча, яка не зупиняється, вважається невідкладною медичною допомогою. Якщо у вас низький рівень тромбоцитів, у вас можуть виникнути:

•         Незрозумілі синці або кровотеча

•          Кровотечі з носа

•          Кровоточивість ясен, особливо після чищення зубів

•         Крихітні плоскі червоні плями під шкірою

           (петехії)

•         Більш інтенсивні менструальні цикли (для жінок)

Види МДС

У 1997 р. експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) представили класифікацію МДС, яка включала поряд із морфологічними ознаками патологічних клітин дані цитогенетичного, молекулярно-генетичного та імуноцитологічного аналізу.

У новій переглянутій класифікації ВООЗ, опублікованій у 2016 р., як найбільш важливі критерії ідентифікації різних форм МДС використовують не тип цитопенії, а ступінь вираженості дисплазії та процентний вміст бластних клітин у крові та кістковому мозку. Згідно з цією класифікацією виділяють такі форми МДС: МДС з однолінійною дисплазією; МДС з мультилінійною дисплазією; МДС з кільцевими сидеробластами з однолінійною дисплазією; МДС з кільцевими сидеробластами та мультилінійною дисплазією, МДС з надлишком бластних клітин і МДС з цитогенетичною аномалією del(5q). 

Основні з них:

1. МДС з кільцевими сидеробластами

МДС з кільцевими сидеробластами (MDS-RS) описується  коли паціент має багато еритроцитів, що містять кільця відкладень заліза (кільцеві сидеробласти). Найчастіше вражає літніх людей або людей пізнього середнього віку. Існує підвищений ризик розвитку лейкемії з цим типом MDS. Цей стан далі поділяється на 2 типи (MDS-RS-SLD або MDS-RS-MLD), залежно від того, скільки типів клітин у кістковому мозку уражено. через дисплазію. Дисплазія описує ненормальний вигляд клітин у тканині чи органі.

2. MDS з надлишковими бластами

Людина з МДС із надлишком бластів (незрілих клітин крові) має більше бластів у кістковому мозку, ніж зазвичай, і принаймні 1 тип клітин із меншою за норму кількістю. У кістковому мозку може бути важка дисплазія або ні. Цей тип МДС поділяється на два типи залежно від кількості надлишкових бластів (МДС-RAEB типу 1 і 2). Це приблизно 1 з 4 випадків. Це один із типів МДС, який, швидше за все, перетвориться на гострий мієлоїдний лейкоз (ГМЛ), при цьому ризик для MDS-EB2 є вищим, ніж для MDS-EB1. Кількість бластів 5-10 % — це RAEB типу 1, а кількість бластів 10-20 % — це RAEB типу 2.

3. МДС з цитогенетичною аномалією del(5q). 

Паціент із МДС із ізольованим del(5q) має одну аномальну зміну хромосоми в клітинах кісткового мозку. Ця зміна називається del(5q), що означає, що частина хромосоми 5 відсутня (видалена). У деяких випадках може бути присутнім ще одна аномальна хромосома. Менше 5 відсотків клітин у кістковому мозку є бластними. Цей тип МДС найчастіше зустрічається серед жінок середнього або старшого віку, і лікування цього типу є лікуванням леналідомідом.

Лікування МДС:

Агент дозрівання еритроїдних залоз

Для лікування анемії використовується агент дозрівання еритроїдних залоз (EMA).

Пацієнтам із низьким ризиком МДС, якщо рівень еритропоетину в сироватці крові менше 500 епоетину альфа або дарбепоетину альфа призначають для підвищення виробництва еритроцитів.

Луспатерцепт є еритроїдним (еритроцитарним) агентом дозрівання, який використовується, коли агенти, що стимулюють еритропоез (ESA), такі як епоетин альфа та дарбепоетин альфа, не ефективні для збільшення виробництва еритроцитів. Luspatercept спеціально використовується у дорослих із мієлодиспластичними синдромами дуже низького та середнього ризику з кільцевими сидеробластами (MDS-RS) або з мієлодиспластичними/мієлопроліферативними новоутвореннями з кільцевими сидеробластами та тромбоцитозом (MDS/MPN-RS-T).

Імуносупресивна терапія

Імуносупресивна терапія підтримує природний захист організму для боротьби з МДС. Він використовує матеріали, виготовлені організмом або в лабораторії, щоб покращити, націлити або відновити функцію імунної системи. Імуносупресивна терапія — це тип медикаментозної терапії, яка знижує імунну відповідь організму, щоб дозволити стовбуровим клітинам кісткового мозку рости та створювати нові клітини крові.

Імуномодулятори

Леналідомід (Revlimid®) — це препарат, який використовується для підвищення рівня гемоглобіну (білка в еритроцитах, які переносять кисень). Леналідомід використовується для лікування МДС з клітинами, у яких відсутня частина хромосоми 5. Це називається «del(5q)». Леналідомід може зменшити або подовжити потребу в переливанні для людей з МДС із del(5q), а також для пацієнтів із меншим ризиком.

Хіміотерапія

Хіміотерапія використовується для лікування REAB 1 і RAEB типу 2. Хіміотерапія використовується для лікування MDS:

• Азацитидин (Відаза)

• Децитабін (Дакоген)

Ці препарати є типом хіміотерапії, який називається гіпометилюючими агентами. Вони діють, блокуючи дезоксирибонуклеїнову кислоту (ДНК), яка сприяє росту аномальних клітин. Це допомагає «ввімкнути» гени, які сприяють росту нормальних, здорових клітин у кістковому мозку.

Трансплантація кісткового мозку (ТКМ)

Трансплантація кісткового мозку проводиться після лікування азацитидином і децитабіном у пацієнтів з RAEB 1 типу та REAB 2 типу. Пацієнти з RAEB типу 1 можуть перейти безпосередньо до ТКМ без лікування.

Трансплантація кісткового мозку (ТКМ), яку також називають трансплантацією стовбурових клітин, — це процедура по відновленню стовбурових клітин, зруйнованих захворюванням, високодозною хіміотерапією або радіотерапією.

Кістковий мозок — це м’яка, губчаста область у центрі деяких великих кісток вашого тіла. Кістковий мозок виробляє всі різні клітини, які утворюють кров, наприклад еритроцити, лейкоцити (багатьох різних типів) і тромбоцити. Усі клітини імунної системи також виробляються в кістковому мозку. Метою ТКМ є лікування раку шляхом заміни нездорових стовбурових клітин крові здоровими. Трансплантовані здорові клітини також можуть розпізнавати та атакувати ракові клітини. Для цього спочатку пригнічують нормальні стовбурові та ракові клітини хіміотерапією. Потім вводять здорові стовбурові клітини іншої людини. Здорові стовбурові клітини будуть множитися, утворюючи нові клітини та потенційно атакуючи будь-які залишкові ракові клітини. При лікування МДС для трансплантації використовуються стовбурові клітини крові донора. Це називається алогенною ТКМ. Перед трансплантацією необхідно пройти спеціальне обстеження, щоб переконатися, що донор підходить вам. Перед трансплантацією стовбурових клітин пацієнту буде проведено кондиціонуюче лікування (хіміотерапія), стовбурові клітини крові будуть введені у ваше тіло за допомогою переливання. Трансплантовані стовбурові клітини крові природним шляхом потраплять до вашого кісткового мозку, де вони можуть розширюватися та рости. Трансплантовані клітини створять нові здорові клітини крові. Цей процес називається приживленням. Зазвичай потрібно від 2 до 4 тижнів, щоб трансплантовані стовбурові клітини закріпилися в кістковому мозку та почали виробляти зрілі клітини крові. У цей період ви будете перебувати в лікарні. Ви також будете піддаватися підвищеному ризику інфікування та кровотечі. Можуть знадобитися тижні або місяці, щоб клітини крові повністю відновилися і ваша імунна система повернулася до нормального стану.